Doonside Technology High School

Diversity, Innovation, Success

Telephone02 9622 2463

Emaildoonside-h.school@det.nsw.edu.au

School history

History of Doonside Technology High School

Doonside Technology High School was built in 1964 on the Darug Land, and the school celebrated its 40thanniversary in 2004 with a Back to the Future Open Day that brought together past and present students and staff.

Doonside High School became a technology high school in 1989.  With a student population of 602, comprising of 12% Aboriginal students and 30% of students from a Non English Speaking Background (NESB), our strong emphasis on achievement has led to student success in the following areas:

Outstanding sporting achievements

  • 2000, 2001, 2002 Girls Cricket team – Sydney West Champions
  • 2003 – Patron Shield winners for most outstanding school in the zone
  • 2003 – winner of Zone swimming, cross country and athletics carnivals
  • 2003 – Jessica Turner, Combined High School cricket representative
  • 2003, 2004 – Sarah Bradley, Combined High School (CHS) softball representative
  • 2004 – Mt Druitt Zone Champions Athletics and Cross Country
  • 2004 – Patron Shield winners for most outstanding school in the Zone
  • 2004, 2005, 2006 – Corey Lowe, selected in NSW CHS cricket
  • 2006 – Corey Lowe, Australian School Boys cricket representative
  • 2006 – Mitchell Watterson, selected in NSW CHS cricket
  • 2008 – Jayme Paris Bronze medal Cycling at the Para Olympics
  • 2008 – Mateaki Palo, selected in Western Force Junior Development Squad (Rugby Union)
  • 2008 – Fononga Bloomfield, Parramatta Eels Junior Development Squad
  • 2009 – Teaaria Te Ariki, NSW U19 Womens Rugby League Team
  • 2009 – Sydney West Girls Rugby League Champions

Outstanding academic and citizenship achievements

  • 2002 – HSC Band 6 and 7th in the State: Marie White – Industrial Technology; Graphic Industries
  • 2003 – HSC Band 6: Michelle Lal – Legal Studies
  • 2006 – Michelle Moore, Jim Anderson Scholarship University of Western Sydney
  • 2007 – HSC Band 6:
    • Azbhy Bueno – Food Technology and PDHPE;
    • John Hernandez – Mathematics Extension 2;
    • Julio Lopez – Spanish;
    • Mary-Kate Sharman – Community & Family Studies and Visual Art;
    • Phillip White, Band 6 – 2 unit Mathematics
  • 2008 – HSC Band 6:
    • Wissam Marroum – Community & Family Studies;
    • Juan Martinez – Mathematics Extension 2;
    • Phillip White – Chemistry, Physics and Mathematics Extension 2
  • 2008 – Phillip White: UAI 97.5 – Vice Chancellors Scholarship University of Technology Sydney (UTS) for Engineering
  • 2008 – Jaime Paris: Blacktown City Council Young Citizen of the Year
  • 2009 – Tournament of the Minds Regional Champions
  • 2010 – National Award for growth in Numeracy
  • 2010 – Paul King: International Mathematics Competition prize winner
  • 2011 – Stephanie Bonello: Student of the Year for Primary Industries